Sídlo firmy

Pod adresami firem v lukrativních lokalitách se poslední dobou čím dál častěji skrývá virtuální sídlo firmy. Pro začínající firmy se jedná o perfektní příležitost, jak smést ze stolu starosti spojené s pronájmem či koupí vlastních prostor, a za nepatrný obnos zapsat do obchodního rejstříku do kolonky sídlo firmy atraktivně znějící adresu. Jestli se vám zdá, že se virtuální sídla firem začala množit až v poslední době, a dřív jste o nich neslyšeli, není na tom nic divného. První virtuální sídlo mohlo vzniknout až v roce 2009, kdy novela občanského zákoníku umožnila zřídit sídlo na jiné adrese, než na které se skutečně odehrává správa firmy. Jedná se tak o naprosto legální způsob, jak výhodně získat sídlo firmy

Výhody virtuálního sídla firmy

Virtuální sídlo přináší firmě celou řadu výhod. Kromě adresy si lze totiž navolit celou řadu služeb, které budou firmě poskytované. Za všechny jmenujme třeba poskytnutí prostor či zasedací místnosti pro jednání firmy, asistentku vyřizující vzkazy nebo přeposílání poštovních zásilek na zvolenou adresu. Zprostředkovatelé nabízejí ucelené balíčky služeb, které může virtuální sídlo firmy zahrnovat, nebo si můžete vybrat ty, které využijete právě vy. Virtuální sídlo má sice za úkol usnadnit firmám co nejvíce jejich činnost, přesto se ani tato služba neobejde bez určitých povinností. 

Povinnosti spjaté s virtuálním sídlem firmy

Každé sídlo firmy musí být ze zákona náležitě označené. To platí i v případě virtuálního sídla. Firma si také musí zajistit přebírání poštovní korespondence. To většinou nebývá problém, protože zprostředkovatelé virtuálních sídel tuto službu nabízejí v základu, nebo za mírný obnos. Na adrese, která je uvedena jako sídlo firmy, musí mít příslušné úřední orgány možnost firmu kontaktovat. To v sobě zahrnuje nejen již zmíněné pravidelné přebírání pošty, ale i případné zajištění místa pro schůzku s úředníky. Zasedací místnost nebo kancelář vám téměř každý zřizovatel virtuálních sídel rád za nízkou částku pronajme. Nemovitost, ve které se virtuální sídlo firmy nachází, musí samozřejmě někdo vlastnit. Stejně jako v případě běžného sídla firmy je proto dobré ověřit si, zda má zřizovatel k nemovitosti vlastnické právo, popřípadě jiné právo k užívání nemovitosti.